Çikolataya Dev Zammın Ayak Sesleri: Kakao Fiyatları Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı!

Küresel arzdaki düşüş, kakaonun ton fiyatını 10 bin doların üzerine çıkardı. New York Ticaret Borsası’nda işlem gören mayıs vadeli kakao, bugün yaklaşık yüzde 4,6’lık bir artışla 10 bin 75 dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fildişi Sahili ve Gana’daki fabrikalar, artan tohum maliyetleri nedeniyle üretimi kısıyor veya durduruyor. Bu durum, dünya kakao arzını daha da azaltarak fiyatların rekor seviyeye çıkmasına neden oluyor.

Fildişi Sahili, dünya kakao arzının yaklaşık yüzde 45’ini karşılıyor. Bu ülkede hasadın önemli ölçüde azalması bekleniyor. Nijerya ve Gana gibi diğer kakao üreticisi ülkelerde de verim beklentilerin oldukça gerisinde kalıyor.

Sıcaklık ve kuraklığın kakao çekirdeklerinin gelişimini etkilemesi de nisan ayında başlayacak ara hasadın geçen yıla göre düşük olacağı tahminini beraberinde getiriyor.

Kakao fiyatlarındaki bu artış, çikolata ve diğer kakao ürünlerinin fiyatlarını da etkileyecek. Tüketiciler, önümüzdeki dönemde daha pahalı çikolata ile karşılaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x