Romantik ilişkilerde mutluluk ve evlilikte aşk mümkün mü?

İkili ilişkiler ve kişisel gelişim alanında eğitimler veren yazar Feza Karakaş, ‘Sevgi Projesi’ isimli yeni kitabında dürüst ve açık iletişim kurmanın ilişkiyi güçlendirdiğini belirterek uzun evliliklerin sırrını paylaşıyor.

Karakaş, “Son kitabımı okuyanlar, aşkın nasıl inşa edilebileceğini öğrenebilecek. Uzun vadeli ilişkileri sürdürmek için duygusal bağ, iletişim ve karşılıklı büyümeyi beslemek gerekiyor. Öyle ki evliliklerde süresi uzadıkça romantik aşkın yerini daha çok derin bir sevgi, bağlılık ve saygı alabilir. Başlangıçtaki yoğun romantik aşk, zamanla yerini daha sakin, derin ve olgun bir ilişki dinamiğine bırakabilir. Bu süreçte çiftler birbirlerini daha iyi tanıyıp anlamaya başlar, birlikte zorlukları aşar ve ortak geçmiş deneyimleri üzerine bir bağ kurarlar” dedi.

Evlilikte aşkı canlı tutabilmenin, kişinin farkındalık düzeyine göre değişebileceğinin altını çizen Karakaş, “İlişkide çiftler birbirlerini dinlemeli, karşılıklı anlayış göstermelidir. Suçlamak, saldırmak, hata bulmak, hesap sormak yerine sorunları birlikte çözmeliler. Duygular, ihtiyaçlar veya değişmesi istenen durumları rica ile ifade etmeliler. İletişim kurarken şefkat dilinden ayrılmamalı ve birbirlerine kalplerini kapatmamalılar” diyerek sözlerine şunları ekledi:

“Çiftlerin birbirine duygusal olarak bağımlı değil bağlı olması, ilişkilerde önemli bir rol oynuyor. Eşlerin birbirini olduğu gibi kabul etmesi sağlıklı bir ilişki için kritik bir konu. Birbirini değiştirmeye çalışmak, iletişimi bozabilir ve mesafeye neden olabilir. Öte yandan ilişkinin temelinin güçlenmesi için kaliteli zaman geçirilmeli. Tabi bu sırada romantizmi bırakmamak gerekiyor. Eşlerden bir taraf kucaklanmak, öpülmek, güzel söz duymak için bekliyorsa, gidip eşini kucaklayabilir, öpebilir veya güzel söz söyleyebilir. Yani beklemek yerine, ne isteniyorsa aynısını eşine de göstermesi aşkı güçlendirmeye yardımcı oluyor.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x